rss

Web Hostingu BlueBoard.cz: Nová navigace

3. 11. 2005

hostingZměnil jsem navigaci na webu našeho hostingu.

Příchozí návštěvník by se měl hned po příchodu na stránku dovědět, o čem web je. O tom jej informuje hned nadpis webu a krátký slogan vystihující myšlenku tohoto hostingu.

Dlouhé texty na úvodní stránce jsem pořádně okrouhal, a to nejméně na polovinu. Web jsem rozdělil do několika hlavních sekcí, které mi připadají přirozené, a vložil jsem je do záložek, které by na sebe měly hned po vstupu na web upozornit. Jsou to:

  • Úvod - tam návštěvník začíná a dozvídá se, kde se právě nachází a s čím mu můžeme pomoci
  • Hosting a domény - hlavní část webu, kde lze objednat hosting, zjistit volnou doménu nebo si prohlédnout ceny hostingu a domén.
  • Pomoc a informace - sem by měl uživatel zamířit když si nebude vědět s něčím rady. Najde zde technické informace o hostingu, jak si má co nastavit, časté dotazy, slovníček pojmů atd.
  • O nás - každý jistě na webu hledá nějaký kontakt na formu nebo informace o ní. Tato záložka by ho měla hned trknout. Nalezne zde kontakty na nás nebo co o nás napsali naši klienti.
  • Administrace - sekce pro naše klienty, kteří kliknutím na tuto záložku se dostávají hned na logovací stránku klientské sekce. Dále se odtud mohou přesouvat do webového mailu, phpadmina apod.

Doufám, že jsem udělal krok vpřed. Předtím byla navigace dost nejasná, skládala se z globálního menu vlevo a tří záložek nahoře, které navíc na sebe nedostatečně upozorňovaly. Použil jsem návod na tvorbu záložek z webu A list Apart. Síla viditelnosti záložek je podle mě hodně v jejich kulatých rozích. Myslím zaoblené horní rohy ouška záložky. V tu chvíli se z obyčejného obdélníku (kterých je na stránkách všude plno) stává jasný dojem záložky.

Méně přemýšlení

Menu po straně a zároveň horizontální menu nahoře nově příchozího uživatele docela zmate. Osobně vždy přemýšlím, které z nich je nadřazenější a proč jsou vlastně dvě. Jaký je v těch menu asi rozdíl? Ponecháním jenom samotných záložek nemá uživatel nad čím přemýšlet a vybírá ze záložek. Až po kliknutí na nějakou záložku se mu objeví krátké menu vlevo. V tuto chvíli by mělo být již zřejmé, že se jedná o různé podsekce patřící do tématu té záložky.

K předělání navigace mě přiměl také článek o globální navigaci od Martina Snížka.

Ještě se to pokusím na někom otestovat, možná se v mnohém mýlím.


Komentáře

Tomáš

Dobrá práce, srovnám-li starší a nynější verzi, rozhodně prospělo zkoncentrování informací do míň a jednodušších vět, zkrátka stránky zrají jako víno. Snad jenom na úvodní stránce by nebylo dle mě od věci ještě více vypíchnout výhody právě tohoto hostingu ? tedy asi "osobní přístup" a "dvě varianty", aby hned upoutaly jako první. Možná reference bych hned nehledal v sekci "O nás", ale je to vlastně logické, i když ne zcela typické. Ale jak říkám, povedené stránky, pokud bych vybíral hostování, i díky sympatickým stránkám by byl jedním z mých favoritů.

Pozn.: Myslím, že nemálo lidí by zaujaly zajímavosti ze zákulisí provozu hostingu a právě tento weblog (mimochodem též povedený) by mohl i díky takovýmto zprávám mnohé zlákat (patrně se ale s tím ale počítá:). Zdar v podnikání.

kajinek32

Pěkné.. Já ani nesrovnávám se starou verzí, protože jsem starou verzi neznal, a neznal jsem ani služby blueboardu… Jak modrý tak zelený tarif mě dost zajímá! Jak to je vlastně s garancí dostupnosti? díky

kali

Nová navigace je dobrá a přehledná. Na tu předchozí si vzpomínám jen matně - ale myslim, že tohle je lepší :)

Snad jediná připomínka - na úvodní stránce je toho tolik tak různě, že to působí dost zmateně - spoustu různých druhů zvýraznění všeho možného působí zmateně - nevim čeho se chytnout. Chápu, že cíl byl tam nasoukat co nejvíc informací, to je dobrý, ale graficky to moc nesedí. Ty další sekce už jsou mnohem přehlednější a vzdušnější.

Hodně úspěchů :o)

Medhi

Díky všem za zajímavé připomínky, určitě je využiji

Medhi

kajinek32 (#2): Garantujeme 99,7 %, ale je to trochu složitější, záleží jaký průměr se myslí. Například zrovna průměr měřený od začátku existence hostingu do současnosti není zrovna moc směrodatný, protože jiné kavlity mohl mít hosting před lety a jiné nyní. Proto by se nedostatky staré několik let neměly promítat do průměru.

Zajímavý je třeba průměr za poslední měsíc. Dáváme dohromady podmínky, které budou závazné jak pro nás tak pro naše klienty.

Dizzy

Připomínka: je takový problém udělat "rohy" záložek zakulacené? Myslím, že kdyby neměly tak "hranaté" rohy nahoře, bylo by to určitě příjemnější. Jinak nová navigace je mnohem lepší než ta stará. Dobrá práce.

Jan Kovář

Ještě u vás sice nehostuji - snad v příštím týdnu vše dopadne - ale chci vám jen sdělit, že se vám nová podoba navigace velice povedla… dovedlo mě to postupně až k tomu, že jsem se pro váš hosting rozhodnul… jen tak dál!!!

Jiří Lysek

Podle mně je nejlepší menu nahoře na každé stránce. Uživatel má tak úplný přehled o všech kategoriích anebo hlavních odkazech co jsou na stránkách. Ale jestli to kombinovat s menu po straně to je otázka pravděpodobně ano. Jinak to možná ani nejde.
Hodně dobrý článek. Jen tak dál.

Vojtěch Vrbka

Ještě bych doplnil screeny z administrace, uživatele to většinou zaujme.


Archiv