rss

Velmi slušné měření dostupnosti

10. 3. 2006

harddiskNa adrese mereni.kyblsoft.cz byla spuštěna nová verze měření dostupnosti hostingů. Hostingové společnosti mohou takovou službu použít jako nezávislou informaci o své dostupnosti a je to celkem neocenitelná věc. Také jsme odkazovali na jejich data o naší dostupnosti, ale přestali jsme. Dříve totiž tuto službu představoval jen seznam hostingů seřazený podle procenta dostupnosti. Problém byl, že procento dostupnosti bylo počítáno za časový úsek od začlenení do tohoto seznamu až do současnosti. V praxi to znamená, že pokud vám to počítá několik let a před pár lety jste měli více výpadků než dnes (protože jste zlepšili technologii), tak to "kazilo" průměr.

Ale pak to mělo ještě zásadnější chybu. V jednom velkém žebříčku byli podle dostupnosti řazeni všichni a nikdo nerozlišoval, jak dlouho tam jsou. Každému je tedy jasné zvýhodnění těch, kteří jsou tam teprve krátce a neměli zatím žádný výpadek.

Nedávno jsem si všiml, že běží nová verze tohoto měřidla. A je velmi propracovaná. Hlavní změna je ta, že přibyla nová informace, podle které je řazen hlavní žebřícek, a to je Celková běžná dostupnost. To je dostupnost, která zohledňuje mnoho věcí. Například, kdy se výpadek vyskytl (jinou váhu má výpadek v noci, jinou ve špičce) nebo jestli byl výpadek naměřen u hlavního nebo referenčního webu (stránky zákazníků jsou důležitější než hlavní stránka hostingu).

Další novinkou jsou mnohem detailnější statistiky, každý hosting má své a zjistíte z nich opravdu vše: jaké weby jsou měřeny, abslotutní a běžná dostupnost, dostupnost za jednotlivé měsíce i dny. Můžete se třeba podívat na statistiky hostingu BlueBoard.cz.

Myslím si, že právě tohle měření je nejlepší na českém Internetu a pokud chcete vědět dostupnost nějakého hostingu, ověřte si ji právě tam. Ale pozor, jak už píše autor tohoto projektu Aleš Janda, dostupnost hostingu není vše a rozhodně to není jediné kritérium, podle kterého byste měli hosting vybírat.


Komentáře

kraja

V dost případech je toto měření úplně k ničemu.

  1. každých pět minut je žalostně málo.
  2. nezahrunuje to měření všech strojů dané společnosti. Namátkou levny-hosting.cz , ignum.cz , forpsi.cz a další mají minimálně desítky strojů, ale měřen je ve většině jen jeden.

Alex

Taky mi to přijde jako dost dlouhý časový interval, takže "udělat" 100% je spíše o náhodě než o čemkoliv jiném. Navíc rozdíl v tisícínách procenta je s takovými vstupními daty asi nepříliš relevantní. Alespoň kvituji podle všeho onu nezávislost.

Btw. 157 místo je docela dobré. :)

Aleš Janda

Jsem autorem toho měření.

Mně se nezdá 5 minut jako dlouhý interval, naopak se mi zdá poměrně krátký. U těhle služeb totiž není výjimka 10- nebo 15minutové měření, a to ještě za peníze. Takže každých 5 minut měřit tolik webů je ok (už takhle se měří 2-3 weby za vteřinu). A je to téměř 300 měření denně, to přece o něčem vypovídá…

Co se týče více strojů, tak je neměříme, protože o nich nevíme :-) Kdyžtak mi napište, o které stroje konkrétně se jedná.

škraby

Taky si nemyslím, že 5 minut je málo. Pokud má nějaký server časté výpadky, takový interval určitě stačí, aby to zaregistroval. Nakonec, tam kde jsou časté výpadky, si toho všimne i běžný návštěvník, které jednotlivé návštěvy prokládá určitě delšími časovými úseky :-)

dgx

Většina dynamických webů je plně závislá na provozu databáze. Pokud je dostupný web a dojde k výpadku databázového serveru, je to zhruba stejný problém, jako kdyby nebyl web dostupný vůbec. Kromě databáze může zhatit zobrazení webu i pár dalších okolností (třeba vyčerpání místa na HDD atd). Tedy … bylo by určitě zajímavé kromě hlavičky zkusit stáhnout i první kilobajt webu, zda jej server vůbec vygeneruje.

Erik Brozek

Pokud chcete videt opravdu propracovane mereni dostupnosti, mrknete se na siux.cz

Medhi

Erik Brozek [6]: Ano, ale to není zdarma, takže to nemůžete vůbec srovnávat.

Medhi

Co se týče negativních názorů v komentářích: Myslím, že je potřeba si uvědomit, že ač to má nějaké nedostatky, které tomu možná chybí k dokonalosti, je to pořád lepší než nic. A potencionální zájemce o hosting jistě uvítá, že má k dispozici takový přehled a nevadí mu, jak je dokonalý.

mihi

Možná se to sem moc nehodí, protože je to jenom pro stránky, ale mám s tím zkušenosti a můžu ho doporučit (i když zadarmo kontroluje minimálně každých 10 minut): http://mralert.com. Mně osobně se líbí víc než to od kyblsoftu…

Cletus

Myslím že podobné srovnání hostingů je výborné a na českém internetu už dávno chybělo

Jindra

mralert je fakt dobrý, taky ho používám

jardakiss

Myslím, že Aleš Janda se svým měřením odvádí dobrou práci ať se vám to líbí nebo ne.

Nina

Takový přehled je opravdu dobrý nápad. Velice užitečné, díky.

Jakub Hejda

Služba je to zajímavá, ale stránka se načítá 2 minuty

Karel Míka www.tavlisa.cz obchod

Asi jsem něco přehlédl, ale kde že je to měření dostupnosti webu ?

Děkuji Míka

Andy

Mohu vřele doporučit mralert.com je to spolehlivé a zdarma. Pro osobní stránky ideální

Jarda

A co www.itcrowd.net Je to jednoduche a ?skoro? ZDARMA na nejake obycejne mereni to staci. Porad se dostanu pod 200Kc/mesic. Krome toho kazdy tyden nejake nove funkce a grafy.


Archiv