rss

Počítadlo BlueBoard.cz dostalo statistiky

17. 10. 2007

Já nejčastěji používám Toplist. Všichni toto počítadlo jistě dobře znají.. je oblíbené kvůli své jednoduchosti, ale přesto nabízí docela zajímavé statistiky. Bohužel není moc vyvíjeno, stagnuje a užívá si pozice prvního takového založeného počítadla. Budiž mu to přáno.

Právě kvůli zastaralosti Toplistu jsem se konečně rozhodl rozšířit dosud velmi primitivní počítadlo BlueBoard.cz o statistiky. Nikoli tak rozsáhlé jako na Toplistu nebo Google Analytics, ale relativně dostačující. Zatím jsem to dělal podle sebe. Udělal jsem statistiky, které já nejčastěji sleduji a které se mi zdají důležité. Mezi ně nepatří rozlišení monitoru nebo barevná hloubka. To jsou pro mě informace zajímavé globálně, nikoli však na konkrétních webech.

Grafy

Přemýšlel jsem jak generovat grafy. Kdysi jsem napsal třídu na generování grafů - Grafeus, ale ta používá GD, které hodně zatěžuje procesor. To si nemůžu na BlueBoardu dovolit.

Vzpomněl jsem si na flashové grafy, které s úspěchem používá Google Analytics. Na dynamické grafy se asi flash hodí nejvíce. Z pohledu uživatele je to graficky perfektně provedené a dokonce interaktivní (po najetí myši do grafu se zobrazí čísla) a z pohledu programátora je to velmi lehce nastavitelné a nijak to neodebírá potřebné prostředky (třeba procesor serveru).
Začal jsem tedy hledat a měl jsem štěstí, našel jsem výborné flashové grafy zdarma, jmenují se Open Flash Chart.

graf pocitadla

Jako nejdůležitější se mi zdálo zobrazovat návštěvnost dnes, tento měsíc a tento rok. Lze na tom sledovat jak se web vyvíjí a tak. Ještě je myslím velmi důležité porovnání s časem minulým, takže přibude i toto.

Odkud přišli

To je pro mě velmi důležitá kategorie. Jenom zatím nevím, za jak dlouhé období toto měřit. Já to sleduji každý den, čili mě zajímá dnešek, ale někdo na statistiky koukne jednou za měsíc. Otázka je, jestli takového člověka tato informace zajímá.

ukazka počítadlaNa Toplistu jsou adresy, odkud lidé přišly velmi nepřehledné, protože se vůbec nijak neupravují. Člověk si musí pomoci sám a upravit si měřící kód, aby nebyl zahlcen adresami z Google Images nebo z jeho vlastního webu a chtěné informace nebyly odstrčeny pryč. To všechno je v Počítadlu BlueBoard.cz vyřešeno.

Cílem upgradu bylo udělat počítadlo se slušnou informační hodnotou, ale přesto velmi jednoduché. Hodně věcí budu dodělávat časem podle názorů uživatelů, ale stávající verzi si můžete vyzkoušet už dnes.


Komentáře

Jakub

Díky moc za tip (Open Flash Chart)! Něco takového jsem hledal.

Tomáš

Taky jsem dělal kdysi statistiky na webu (jen přístupy), ale ted kvuli Open Flash Chart to budu nucenej predelat :-) jenom mam dimelma, protože se pokaždý rozejdu ze statistikama z toplistu (a to mi to roboty nepočítá) jak to řešíš ty? (jestli to neni tajný :-))


Archiv