rss

Píšu reklamní výměnný systém

14. 2. 2006

logoChtěl jsem BlueBoard.cz a ostatní své projekty propagovat také jinde než v reklamním sytému BlueBoard.cz, protože tam se zobrazuje reklama zase jen na BlueBoard.cz a v knihách uživatelů.

Sháněl jsem tedy jednoduchý a účinný výměnný systém pro textovou reklamu. Nesehnal jsem ale nic pořádného. Ano existuje jich pár… ale .. jsou prostě divné. Největší je možná ještě TextLink, ale ten je na prodej a kdoví, co s ním bude. Navíc formát jeho reklam mi moc nevyhovuje. Ve vývoji je také nový systém Reklalink, uvidíme co přinese ten.

Další co jsem potřeboval bylo, aby výměna probíhala na bázi kliků a ne zobrazení. To myslím ještě žádný český výměnný systém neumí. Je to pak záruka, že si uživatelé nebudou dávat reklamní pozice někam dolů na stránku, kde nikdo nekliká.

Řekl jsem si tedy, zkusím něco na výměnu spíchnout sám. Tak jsem to spíchnul a zatím se to testuje. Nejdřív jsem tam zapsal pár svých známých, kteří byli ochotni testovat (HumanArt, Sněhové zpravodajství), ale potom když se hlásili další lidé, udělal jsem rychle jednoduchou registraci a uživatelské rozhraní. Nyní se může tedy kdokoli zaregistrovat a testovat.

Zatím to vypadá velmi zajímavě. Reklamní kampaně, které tam běží mají v průměru clickrate asi 0,5 %. Je to nejspíš tím, že textová reklama je vhodně zařazena do obsahu webu.

Když jsme se o možnosti výměnné reklamy na bázi prokliků bavili v diskusi na JPW, Yuhů skepticky mimo jiné namítl možnost zneužití tak, že si někdo napíše nezajímavý reklamní text, který bude obsahovat brand neboli značku a bude tak velmi levně tuto zančku propagovat. Taková reklama by totiž nebyla skoro vůbec klikaná a hodně by se zobrazovala.

To jsem se rozhodl obejít tím, že jsem nastavil minimální CR (ClickRate), který je 0,2 %. Klesne-li pod tuto hranici reklamní kampaň, vypne se.

Výhodou systému je, že jsem ho částečně zapojil do zobrazování ve všech knihách BlueBoard.cz, takže disponuje pro začátek velkou kapacitou.

Rád bych věděl vaše názory a polemiky na tenhle projekt. Má naději na uchycení? Obsahuje nějaké nedomyšlenosti? Je na něm něco, co nemůže nikdy v praxi fungovat?

Samozřejmě uvítám, pokud se zaregistrujete a zkusíte si to také, zatím je na adrese http://textem.cz


Komentáře

jilm

Přesně po tomhle toužím již dlouho. Proto jsem nakonec TextLink vypnul, protože na spoustě webů mají obrovské plochy kilometry dole, což považuji za podvádění, ale provozovatel ne.

Tomáš Kučera

Ta stránka je v IE poněkud rozhozená - menu ujíždí pod obsah.

Hned jsem si tedy zaregistroval server, ale chybí mi tam nějaká informace, jak moje reklama bude vypadat, až po tom, co jsem se podíval na partnerský server jsem nabyl představy.

Tomáš Kučera

A nefunguje mi kódovaní (odkaz je vedle mého jména) ačkoliv jsem si nastavil utf-8 a na stránkách jej taktéž používám.

Nevím, zda-li je to nějaká moje neznalost nebo chyba systému.

Medhi

Tomáš Kučera [2]: Díky, v IE jsem to opravil. Náhled časem dodělám, díky za připomínku.

Tomáš Kučera [3]: O tom UTF-8 vím, ale nevím, jak to přesně řešit. Zkoušel jsem dva různé konvertory, ani jeden to nezobrazí správně, oba takto, jak je to nyní. Poradí někdo?

Petr Vaclavek

Krom té češtiny, která mě také zlobí (ukázka viz můj weblog - zatím jsem to tam nechal pokusně běžet) mě napadá ještě jeden problém a tím je vkládaný Javascript - toto řešení je na jednu stranu mnohem lepší než běžné řešení přes iFramy, ale na druhou stranu mi to přijde pomalejší (stránka čeká, než se script načte - alespoň takový jsem měl pocit při prvním zobrazení) a také se tento script uloží v cache paměti návštevníka a příště se již znovu nestahuje - tedy to je má doměnka, kterou mám zafixovanou z doby, kdy jsem ladil takovéto externí skripty (vždy při změně obsahu se musela vymazat cache). Takže když jsem zkusil několikrát reloadnout stránku, tak ta stále obsahovala ten samý reklamní proužek.

Mirek Chládek

S kódováním přímo poradit nedokážu, ale používám http://lastrss.webdot.cz/czech/ a nikdy jsem s kódování problém neměl. Takže tajemství dobrého kódování je nejspíš ukryto někde uvnitř této třídy.

Petr Vaclavek [5]: I já jsem zaznamenal zobrazování stále stejného proužku.

Arcao

teoreticky by melo fungovat pridani atributu charset.
Př:

<script … charset="utf-8"></script>

Ale netestoval jsem to..

Arcao

+ případně poslání správného charsetu v HTTP hlavičce u content-type…

Taky netestováno..

Jaro

Super! Páči sa mi jednoduché a prehľadné administrátívne rozhranie. Chce to nejaké menšie vylepšenia (návrhy môžem dodať po lepšom sa oboznámení so systémom), ale celkovo mi to príde fajn.

Takisto som mal probém s kódovaním, ale vyzerá že je to už v poriadku. Zobrazuje sa mi momentálne iba jedna reklama.

Je tento systém určený iba pre české webstránky alebo sa do neho môžu zapojiť aj stránky zo Slovenska?

gizmo

Jednoduché, přehledné, príma! Takovéhle propagační nástroje by se měly používat. Možná by to jen chtělo ošetřit cache, kde asi opravdu zůstává poslední zobrazená reklama a nedochází tak k obměně.

A administrátorské rozhraní nemá chybu.

Medhi

Jaro [9]: Myslím, že to může být bez problémů československé. Uvidí se ještě podle názorů.

gizmo [10]: Proti kešování už jsou tam patřičné hlavičky, takže by nemělo.

Arcao

Tak Arcao [7]: funguje stopro (testováno). Ještě mě napdlo převést diakritické znaky na jejich entity.

Petr Vaclavek

Arcao [12]: No tim bych si nebyl az tak jist, bylo to to prvni co me napadlo, takze jsem to zkusil jeste pred tebou, ale nejak to nafungovalo, takze vzhledem k tomu, ze jsem to pak odstranil a ted to funguje OK, tak to Medhi spise poresil v te HTTP hlavicce

llook

Je to skvělý nápad. pay-per-click systémů je celá řada, ale barter-per-click zatím neznám ani žádný zahraniční. Jsem zvědavý, jak rychle vzniknou kopie tohoto nápadu.

Jeden bug: Ten formulář pro přihlášení po odhlášení mi nefunguje. Asi to bude tím action="" method="post". Prohlížeč (Opera) pak jako request_uri použije současnou adresu, ve které je query string logout=true, takže se s přihlášením zároveň odhlásím.

Igor

To vypadá jako opravdu skvělý nápad, něco takového ve výměnné reklamě chybělo již dlouho.

zimmi

Už jsem taky členem, ale mrzí mě, že reklama je statická a už den obsahuje pořád ten samý text. Bude to tak natrvalo?

p19

Chtělbych nahlásit divnej bug (ale asi to bude způsobený mnou). Na svém blogu mám reklamu Textem, a jelikož tam není nikde žádný kontakt ani diskuze, napíšu to sem. Ve FF je vše v pořádku, ale v IE se mi reklama prostě nezobrazí - viz. http://blog.wordstudio.cz - prostřední sloupes - reklama. V hlavičce mám sice jeden .js ale zkoušel jsem ho odělat a nepomohlo to. A vypnutej js v IE nemám, protože na webu http://naplochu.cz vidím reklamu v pohodě.

Dík moc za pomoc

SQi

Ano je to dobrý systém, možná ho v budocnu využiju.

QuickShare

Super vec, uz jsem se rozhodl tento reklamni system vyuzit pro jeden muj web, dobre promyslene :-)

manik

Proč se mi na stránkách ty odkazy na klikání neměněj jsou tam furt ty 3 stejný jako odzačátku? Omlouvám se že to píšu jsem ale na stránkách jsem nenašel žádný kontakt.

Fash

reklamni system tohoto razu se mi libi prevazne v tom, ze neobtezuje ctenare svou prilisnou pohyblivosti a pokud sam navstevnik chce, nemusi si ho vsimat, pokud ho treba nezaujme reklama prave zobrazena, nic uz ho nerusi, oproti reklamnim bannerum ve flashi nebo gifu, kde se stale neco meni a probiha. Muj nazor je takovy, ze postupem casu se z tohodle stane velice uznavany a znamy projekt stejne jako je BlueBoard. Dobra prace Medhi

Fash

jen jeste pisnu, ze zacinam pocitovat urcitou mensi nevyhodu v tom, kdyz nekdo moc na odkazy pak neklika (snizuje se mi CR) ……tim padem se mi reklama porad vypina, coz si myslim, je spis omezujici, a ne malo,…

Jirk4

Nevim na jakem serveru to bezi, nicmene prace v tom je hodne, a to i v noci, stranka se nacita treba i minutu a pul, takhle by to asi nemelo byt. Jinak dobry projekt, uz ho nejaky cas pouzivam :)

Petr Václavek

No nevím, s tím systémem to jde nějak z kopce. Má reklama se nikde nezobrazuje, hromadí se mi tam kliknutí, nová reklama nejde vložit, fórum bylo pro jistotu asi zrušeno :( a celý systém je na prodej…

Jakub Hejda

Adresa http://blueboard.cz/reklama je nefunkční…
Kde je to nyní ? Zkusil bych to :)

Vojtěch Vrbka

Pro větší efektivitu bych reklamu vybíral podle zaměření (textu) webu. Jako je to například u Etarget, AdFox ..


Archiv