rss

Photoshop tutorial - hruška

9. 2. 2006

hruškaTak o tutorial se hlásilo po článkem o citronu docela dost lidí, takže je to tady. Neudělal jsem ale klasický tutorial, kde bych podrobně psal klikněte na tohle, tady zadejte hodnotu 25…, ale udělal jsem spíš takovou sadu snímků z toho, jak hruška vznikala a vždy k těm snímkům připojil nějaký komentář. Tutorial je tedy hlavně pro ty, kteří už s Photoshopem trochu umějí a vědí kam pro co jít.

Tak jdeme na to - tělo hrušky

Vytvořil jsem si prázdný dokument a pomocí nástroje Pen tool nakresil tvar hrušky. Pozor, nechte si kolem dost místa, tohle je vyříznutý obrázek:

krok 1

Tvar jsem trochu natočil pomocí nástroje Free transform (Ctrl +T) a vystínoval. Kolem stínování se to vlastně všechno točí, takže k tomu něco řeknu. Stínuji pomocí nástrojů Dodge tool (zesvětluje) a Burn tool (ztmavuje). Bohužel je nutno získat trochu praxi v tom jak nástroj nastavit. Jeho velikost, sílu (exposure) a taky na co má reagovat (highlights, midtones, shadows). Dobré je začínat větším průměrem a pak doladit menšími. Umět udělat správné stíny je vlastně kouzlo celého obrázku. Já sám to moc dobře neumím. Důležité je vědět odkud asi přichází světlo a nezapomenout na "odrazové světlo" vpravo dole, které se tam bere z odrazu od okolí.

krok 2

Nyní přichází na řadu textura. Je dobré mít nějaký zdroj textur a na netu jich pár je. Výborné textury zadarmo seženete na Mayangs Free Textures. Já jsem si vybral jednu texturu a pastnul jí do další vrstvy. Potom jsem zvolil Create clipping mask (Ctrl + G) což ořízne texturu tak, že má tvar toho co je na vrstvě pod touto. Sám nevím, jestli to je správný postup, jsem samouk, ale funguje to uspokojivě.

krok 3

Pokud chcete, aby textura vypadala na hrušce více 3D, aplikujte na texturu filter Spherize. Potom nastavte Blend mode (tuším že prolnutí) tak aby to hezky vypadalo, zkuste třeba Soft light nebo Overlay.

krok 4

Nyní ještě přidáme jednu texturu, ale to už nemusíte je to na vás. Jde o texturu vyloženě povrchu hrušky, našel jsem jí tady pomocí Googlu. Stačí hledat v obrázkách Pear skin.

Textura ale byla malá, tak jsem si jí nakopíroval několikrát vedle sebe, …

krok 5

… spoje zahladil nástrojem Healing Brush tool a aplikoval filtr Spherize.

krok 6

Texturu jsem natočil na pozici hrušky opět pomocí Free Transform.

krok 7

Potom zase naše staré známé Create clipping maskBlend mode:

krok 8

Stopka a lístek

Nástrojem Pen tool si nakreslíme do nové vrstvy lístek a do další stopku.

krok 9

Do nové vrstvy nad lístek si nakreslíme světlou barvou tvar, kterým překryjeme půlku listu:

krok 10

Opět Create clipping maskBlend mode.

Stejně jako jsme dělali texturu na tělo hrušky, uděláme si texturu na lístek. Aby lístek byl více plastický, ztmavil jsem ho trochu vlevo a úplně vpravo, protože se tam už odklání od světla.

Ještě přikreslíme štětcem bubáka a vystínujeme stopku. Na tu můžeme také udělat texturu. Výsledek bude vypadat takto:

krok 11

Stínek

Pak už schází jenom jednoduchý stín, abychom tak hrušku zasadili do prostoru. Uděláme jej tak, že do nově vytvořené vrstvy pod hruškou uděláme pomocí brushe pořádně velkou tečku. Tu pak sploštíme pomocí Free transform:

krok 12

Stůl a okolí

Takhle máme hotovou hrušku samotnou, lze ji už použít třeba někam na web, kde je bílé pozadí. My ale chceme udělat kompletí obrázek i s okolím. Vytvoříme si tedy úplně vespod novou vrstvu a něco načmáráme na pozadí. Já jsem zvolil modrou barvu:

krok 13

Na pozadí aplikujeme filtr Gausian blur, protože pozadí je hodně vzadu, musí být rozmazané. Stůl uděláme jednoduše tak, že vložíme do nové vrstvy texturu dřeva, na kterou aplikujeme Transform perspective a ta zmenšíme horní hranu. Pomocí Free transofrm ještě změnšíme výšku a už to vypadá jako stůl:

krok 14

Pak už jenom několik posledních úprav:

  • upravil jsem stíny na hrušce
  • přidal odlesky na světlých místech (Dodge)
  • udělal odlesk na listu pomocí dvou tahů Dodge
  • pomocí nástroje Blur rozmazal stůl v popředí a v pozadí, abych nasimuloval malý DOF (depth of filed). Pamatujte, že čím dál od ostrého místa, tím více rozmazanější a jelikož je stůl rovný, u hrušky zůstane ostrý několika centimetrový horizontální pruh. Hruška se nerozmazává.
  • lehce jsem i rozmazal ostré okraje hrušky, lístku a stopky, aby nevypadala jako vystřižená z papíru. Ne však úplně všude.
  • ještě jsem změnil pozadí, nějak se mi pořád nelíbilo
  • nakonec jsem přes celý obrázek natáhl texturu s vysokou průhledonstí a nějakým Blend mode.

Výsledek je tu:

Výsledek

A co vy? Těším se na vaše linky, jak se vám to povedlo!


Komentáře

Alex

Luxusní, žhavím Photoshop.

škraby

A používáš jen myš, nebo máš optickou tužku (nebo něco takového…)

Medhi

škraby [2]: Jenom myš.

#MaYo

Brutál… idem testovať :)

cornelius

Páni! Smekám a jdu taky zkoušet :)

Luke

Taky se mi konečný výsledek líbí, doufám, že tutoriálů bude přibývat :).
Mně asi vždycky dělá největší problém něco nakreslit pen toolem, jsem ještě zvyklý z flashe, kde jsem pen nepoužíval.
Budu muset cvičit a tutoriál si určitě vyzkouším. Díky

Luke

Taky se mi konečný výsledek líbí, doufám, že tutoriálů bude přibývat :).
Mně asi vždycky dělá největší problém něco nakreslit pen toolem, jsem ještě zvyklý z flashe, kde jsem pen nepoužíval.
Budu muset cvičit a tutoriál si určitě vyzkouším. Díky

Tommi Vega

Tak jsem využil tohoto skvělého tutoriálu, je fajn,konečně jsem se v PS posunul o kousek dál. můj vytvor je ten samý námět, posuďte sami : http://vega.bro...surrealismus.jpg Jak se Vám líbí?

Promiň Medhi, že jsem taky udělal hrušku, je to prvnotní pokus, příště si něco vymyslím.

Medhi

Tommi Vega [8]: Super! První vlaštovka. Jsem rád, že jsem ti pomohl se trochu posunout :D

Hruška se ti povedla. Doporučuju ještě trochu rozmazat okraje, aby nevypadala jako vystřižená z papíru.

Tommi Vega

Medhi [9]: já děkuji, jestli budeš pokračovat v takových tutoriálech dále, budou lepší než na grafice.cz :) jsem rád že se líbí. a ty okraje zkusím;)

Roman Bílek

Moc pěknej článek.

Venda

Hezkyyy, to vypadá fakt jako živý

Reg

Upřímně se mi výtvor Tommiho Vegy líbil víc, protože ten původní vypadá napůl jak živej (stůl) a napůl jak nakreslenej (hruška), to tenhle vypadá aspoň celej jak nakreslenej. ;)

MileStorm

Jenom dodam, ze simulace DOFu se da jednoduseji udelat pomoci filtru LENS BLURmasky, ktera poslouzi jako depth map (mapa hloubky :)

jvt

hustý!!!

Pedroz

Ahoj, fajn tutorial, povedený výtvor, prostě asi budu muset opustiti Zoner a zkusit PS. Měj se fajn a díky za radu. Pedroz (http://pedroz.euweb.cz)

Vojtěch Vrbka

Velice povedený tutorial

ČUKÍK

Hezké je bych těla najít ten Ajaxův kufřík,jak je tam Ajaxův kšilt,rozvrh hodin,kvarteto,kalkulačka,….
Jinak hezké.:-)

DIDLINEČKA

co je to to spehrizr v češtině pls odepište dikes

Deu

Ok jde to i v Gimpu

mhKuHosKYKfa

shop link to my , intracoastal home townsend georgia http://www.iodyofel.cn/302.html intracoastal home townsend georgia kpf, filth2go http://www.iodyofel.cn/680.html filth2go vmmijb, philanders http://www.iodyofel.cn/542.html philanders 255, navy expeditionary combat command http://www.iodyofel.cn/33.html navy expeditionary combat command >:-[, angel eyes jeff healey band http://www.iodyofel.cn/244.html angel eyes jeff healey band cqxlm, brad kroenig http://www.iodyofel.cn/87.html brad kroenig %((, supine position http://www.iodyofel.cn/820.html supine position klaxr, ruth ella moore biography http://www.iodyofel.cn/968.html ruth ella moore biography %-], talena atfield http://www.iodyofel.cn/551.html talena atfield 3874, discount cork flooring http://www.iodyofel.cn/264.html discount cork flooring :)), romeo must die soundtrack http://www.iodyofel.cn/494.html romeo must die soundtrack meto, deodorizing carpets http://www.iodyofel.cn/400.html deodorizing carpets %-(((, chicken piccata http://www.iodyofel.cn/473.html chicken piccata 328, fram oil filters http://www.iodyofel.cn/58.html fram oil filters 935, tuscarora http://www.iodyofel.cn/872.html tuscarora ykckch, brinke stevens http://www.iodyofel.cn/909.html brinke stevens bbbqvx, love pomes http://www.iodyofel.cn/243.html love pomes 272, saab sonett http://www.iodyofel.cn/30.html saab sonett wxzyck, bcps http://www.iodyofel.cn/461.html bcps kvstx, sauder office furniture http://www.iodyofel.cn/827.html sauder office furniture 8-DD, indonesian masks http://www.iodyofel.cn/271.html indonesian masks 8O, metso http://www.iodyofel.cn/878.html metso 33321, serta sheep http://www.iodyofel.cn/576.html serta sheep honk, furry female animations http://www.iodyofel.cn/673.html furry female animations 220250, accuser of kobe bryant http://www.iodyofel.cn/101.html accuser of kobe bryant ibfi, timea vagvoelgyi http://www.iodyofel.cn/140.html timea vagvoelgyi nsebz, fsu.edu http://www.iodyofel.cn/327.html fsu.edu ktnsb, martiros manoukian http://www.iodyofel.cn/383.html martiros manoukian %OO, seroquel anger http://www.iodyofel.cn/892.html seroquel anger 7225, braces lip protector http://www.iodyofel.cn/288.html braces lip protector 74182, beauty salon equiptment http://www.iodyofel.cn/607.html beauty salon equiptment fnqxf, 42dd http://www.iodyofel.cn/630.html 42dd :-), bcps http://www.iodyofel.cn/461.html bcps 69756, palistine http://www.iodyofel.cn/688.html palistine =-[[[, el cucuy http://www.iodyofel.cn/992.html el cucuy 0683, folbot http://www.iodyofel.cn/183.html folbot >:DD, tuscarora http://www.iodyofel.cn/872.html tuscarora acgphr, worldskins http://www.iodyofel.cn/219.html worldskins 645, savin copiers http://www.iodyofel.cn/897.html savin copiers %), jennifer aniston body measurements http://www.iodyofel.cn/241.html jennifer aniston body measurements 808, kenwood owner manual http://www.iodyofel.cn/320.html kenwood owner manual 005,

dheamonis

je uzasna ta zmena s povodneho obrazku na konecny efekt……… fascinujuce a inspirujuce zaroven

zpirit

Po tom co mi vyslo uz vim ze grafikou se asi neuzivim:)
http://neverwinter.ic.cz/other/hruska.jpg

al-ash

pěkný tutoriál

Morbi

Zpirit: Náhodou je hezká! Ta moje je ale pěkně namazaná ;)
viz.

http://bazar007.blog.cz/0801/hruska-podle-medhiho-tutorialu

LBsmoke

nesmekám fakt hnus…

Dave :)

Wow, tj úžasný x)

Nada

Super. bohuzel neumim moc anglicky a mam Photoshop v cestine. nemohl bys treba do zavorek napsat cesky vyrazy tech nastroju. chtela bych to zkusit

JevgenisxD.

Já bych chtěl jestli by někdo mi nemohl pomoct mám pár otázek ohledně photoshopu tak jestli by jste mi to někdo nepomohly vyřešit?nechám tu msn icq email msn:jevgeniss@hotmail.com icq:367836844 email:jevgenis@seznam.cz skype:olexander33(O­lexander Ulyanchenko) předem dekuju a doufám že mi někdo pomůže

fefos

moze byt

julik666

Můžu říct jen WOW!!!


Archiv