rss

Nenuťme uživatelům reklamu. Nabídněme ji

11. 10. 2005

Jak? Tak, že jim dáme možnost volby zbavit se reklamy, kterou již viděli a nezajímá je. Přesně to jsem zkusil aplikovat na reklamu, která se zobrazuje v systému BlueBoard.cz. Reklamu dovoluji návštěvníkům webu vypínat.

Na tuto myšlenku mě přivedl názor v jedné diskusi o blokování reklamy, kde někdo namítnul, že pokaždé když přijde na určitý web, vidí tam tu samou reklamu. Ta reklama ho nezajímala, nikdy by na ní tedy neklikl, ale ona se mu zobrazovala pořád dokola. Tomu říkám nucení.

Přitom bylo evidentní, že uživatel si reklamu prohlédl nebo pročetl a neprojevil o ní zájem. Další takové zobrazování reklamy přináší hned dva zápory:

  • majitel webu plýtvá reklamním prostorem, protože tato reklama je v tuto chvíli absolutně neúčinná. Mohl by zobrazit jinou, když ví jistě, že jej tato nezajímá.
  • návštěvník získává negativní pocity z toho, jak se mu reklama pořád nutí, v negativním světle vidí celý web, inzerenta, který na něj z reklamy pokřikuje a v konečné fázi to může vést i k tomu, že si reklamu bude blokovat.

Pokud si ji bude moci vypnout, všechna negativa zmizí. Já jako provozovatel webu na tom získám tím, že se dovím, která reklama ho nezajímá a zobrazím mu jinou. Pokud si vypne všechny, co mám v oběhu, nezobrazím nic. O nic tím nepřijdu, protože pokud uživatel ty reklamy vypnul, stejně by na ně nikdy neklikl. A to v PPC (Pay Per Click) systému je téměř to samé, jako by se nezobrazovaly.

vypnutí reklamy
Kliknutím na koš si konkrétní reklamu můžete hned vypnout

Další výhody pro mě jsou nasnadě. Uživatel bude mít můj web raději. Může ho mít totiž bez otravných reklam. Také jakmile zařadím do oběhu reklam nějakou novou, uživateli, který měl všechny reklamy povypínané se tato nová reklama zobrazí a rozhodně na sebe upoutá. Určitě více, než kdyby se mihla mezi desítkami jiných. On se na ní podívá a buď klikne nebo vypne. A jede spokojeně dál.

Žádné důkazy

Na BlueBoard.cz již vypínání reklam běží asi 2 měsíce. Kvůli tomuto vypínání neozobrazím denně 2-4% reklamy a toto procento se nijak nezvětšuje. Bohužel už nemám měřeno, o kolik se změnil počet prokliků za den a hodně mě to mrzí. I tak by to ale záleželo na momentálně zobrzovaných reklamách a jejich úspěšnosti.

Takže na konec jsem žádné dokázané zisky nepředložil, veškerá pozitiva vypínání reklamy jsou spíše odvozená. Budu tedy rád i za vaše názory.


Komentáře

Alex

Nevím nakolik jsi tuto funkci na BlueBoard ohlásil, ale není to trochu zkreslené tím, že o ní uživatelé prostě nevědí? Zkoušel jsem jak to funguje - paráda. :) Kontextová reklama mě ale vůbec neruší, takže ani nepociťuju důvod ji vypínat. S blikajícími bannery je to samozřejmě jinak…

Nápad dobrý, zpracování skvělé. Jen nedovedu posoudit, jestli to povede k užitku…

Michal Pospiech

Toto co jsi udělal není vůbec špatné, ale co když někdo přichází z internetové kavárny či ze školy? Předpokládám, že to uložíš uživateli do pc, že na www.blueboard.cz se nemá zobrazovat reklama. To je sice pěkné, ale třeba ve škole jeden uživatel si ji vypne a příjde druhý a už tu možnost nemá. Nemá možnost se na ni podívat a následně třeba kliknout či opět také vypnout. Já vím, že toto jinak vcelku řešit nelze, ale za zamyšlení si myslím to stojí. ;)

wayfarer

Michal Pospiech (#2): - pokud BB ukládá tyto informace někam do cookies, má je každý uživatel ve svém profilu (trošku rozumě vedené NT systémy, W9x nikoli, u Linuxu nemám páru, ale tam snad taky).

Z internetových kaváren se IMHO připojuje dneska tak mizivé procento lidí, že nemá význam je v tomhle zohledňovat - vynaložené úsilí by nejspíš převýšilo zisk

Jirin

Michal Pospiech: To je stejne jako u ruznych mericich system apod. Jak sam pises jinak resitelne to neni:-)

Medhi

Alex (#1): No ono to ani nijak ohlašovat nejde. Reklama se zobarzuje i v knihách, kam chodí tisíce lidí, kteří o BlueBoardu vůbec nic nevědí. Prostě tu reklamu jen tak letmo potkají.

Michal Pospiech

wayfarer (#3): Ono, ty kavárny jsem napsal tak jako, že jsem napsal. ;) Spíše jsem myslel školy. Jak tak vím, docela dost lidí chodí ze škol a tam většinou se na jednom pc vystřídá dost lidí za den. Ale jak jsem napsal, prakticky je toto neřešitelné, ale za zamyšlení by to stále. :)

tark

Ve školách (aspoň těch moderních, viz Indoš) jsou Win2k a ty mají cookies oddělené, ne? (mluvím z vlastní zkušenosti, jsem na škole, kde to je)

TM

Přiznám se, že se mi nápad s vypínáním reklamy moc líbí. Na BB jsem si ho všiml, ale nepoužil. Jeden z důvodů je ten, že kontextová reklama mi vůbec nevadí, narozdíl od neskutečně agresivní reklamy, která se objevuje na i-dnes, kde nějaký mávající Oskar lítá přes stránku. Pravda, už jenom díky takto agresivní reklamě si nekoupím Oskara … Nemám rád, když mi někdo něco vnucuje. Podle mne je na hodnocení této filosofie moc brzy, ale výsledky by mě velice zajímaly.
Jestli nějaké % bude zkreslené díky např. školám je celkem součástí statistické chyby. Spíš by tenhle způsob mohl přinést zcela nový pohled na reklamu, kdy si i reklamní pracovníci uvědomí, že agresivní reklama opravdu může být i odpuzující.

Vojtěch Vrbka

Zajímavý nápad, zajímalo jak na to reaguje reálný uživatel, nekliká dokud nezmizne všechna reklama ?

Labe

Jo, já taky používam Blueboard a s tím vypínaním reklamy naprosto souhlasím. Taky bytch to takhle chtěl mí na mojí stránce, ale neumím to.

Jiří Lysek

Vypnutí reklamy na stránce není přeci těžký. Každopádně bych takový web už nenavštívil znovu. Těžce to odrazuje potenciálního uživatele.

tereza

Já bych to jako uživatel přivítala. Podbízející se reklamy mi docela vadí.


Archiv