rss

Mikroblogy? Nic nového

7. 10. 2007

Existoval již dávno předtím. Ale rozšířil se, až když dostal jméno. To platí pro spoustu věcí a mezi ně patří i weblog nebo teď docela čerstvě mikroblog.

Jmenuji se, čili jsem

Pojmenováváme věci, abychom o nich mohli mluvit a používat je v životě. Dokud něco jméno nemá, jakoby neexistovalo. Sedí si to tiše v koutku našich duší a čeká na svou příležitost. Ta když se dostaví, je vyhráno.

I za doby statických webů bylo několik lidí, kteří si psali deníček nebo trochu popustili uzdu a jejich novinky na webu obsahovali více informací než bylo nutno. Takových jedinců přibývalo a přibývalo, až to nešlo udržet a prasklo to. Z takového psaní se stala samostatná kategorie a dostalo to jméno - weblog. V tu chvíli se rozjela lavina. Lidé si mohli o weblogu šuškat, psát i povídat a jelikož to mělo jméno, dalo se pod tím i něco konkrétního představit.

Prostě pokud má něco existovat v našem světě, musí to mít jméno, stejně třeba jako musí mít server IP adresu, aby mohl existovat v Internetu.

Mikroblogování

Twitter.comNyní je tu další nový termín - mikroblog. Přišel se službou Twitter. Co to je? Jednoduše řečeno, píšete jakoby blog, ale máte na to jenom hrozně málo znaků (asi 140), psát můžete i přes sms a většinou obsah je jenom o jednom: co právě děláte. Pokud se o Twitteru a mikroblogování chcete dovědět více, čtěte v nějakém z českých článků (lidovky.cz , lupa.cz, Krasohled). Má to hrozný úspěch. Mikroblogují milióny lidí, mikroblogují známé osobnosti.

Jak jsem asi založil před lety mikroblog

Když jsem tak ty články četl, říkal jsem si, že není možné aby tak něco jednoduchého bylo vynalezeno až nyní… no nemusel jsem moc pátrat, stačilo zůstat pěkně doma. V roce 2004 jsem zavedl na BlueBoard.cz novou sloužbu - ShoutBoard (ShB). Nic převratného, nápad již zaběhlý, lidé vám na vašich stránkách nechávají krátký vzkaz, který se hned zobrazuje.

Ještě týž rok se mi však díky spolupráci se společností Mobilem.cz povedlo umožnit vkládání vzkazů pomocí SMS. To lidé začali hojně využívat na zajímavé účely.

Jeden jel třeba na několikadenní cyklistický výlet do zahraničí a pomocí smsek dával do ShB vědět svým známým jak se má a kde se právě nachází nebo co zažil. Někdo jiný zase skrze tuto službu informoval zbytek klubu o probíhajícím závodě.

No … a mikroblogování bylo vlastně na světě. Ale to se to tak ještě nejmenovalo, že by právě proto nestrhla moje služba takový úspěch?

Pojďme zateorizovat

Jenom tím jménem to jak je vám asi jasné určitě není. ShoutBoard umí jenom základní funkci mikroblogování. Neumí tvořit sociální sítě, přidávat vzkazy z ICQ nebo posílat sms o nových vzkazech. Ale myslím, že kdybych tyto věci doladil, stejně by se podobný úspěch zdaleka nedostavil.

Zajímalo by mě, jak to vidíte vy. Nadhodím otázky: Proč nějaká služba získá obrovitý úspěch i přesto, že nepřináší nic převratně nového? Je to móda? Načasování? Správné pojmenování? Jak to, že když existují nějaké podobné služby, chytne se většinou jenom jedna (třeba YouTube)? Je to nějakou maličkostí, která se prostě zrovna trefí lidem do [nevímčeho]?

A ještě k ShoutBoardu:

Jak se na něj koukáte vy, jak vidíte jeho porovnání s mikroblogy? Pomohla by mu možnost propojení a vytvoření sítě? Je to českým prostředím? Chtějí Češi mikroblogovat?


Komentáře

jilm

Důvod, proč se Twitter chytil a ShoutBoard ne je myslím docela jednoduchý. Zatímco ShoutBoard byl "vzkazy autorovi stránky, kam mu může každý napsat", Twitter je "proud informací, co zrovna dělám, na co myslím a co vidím". Nevěřím, že více než zanedbatelné množství lidí napadlo používat ShoutBoard tímto způsobem.

A k otázce - také by mě to zajímalo. Docela mikroblogování věřím, ačkoliv jestli to je víc než výstřelek se asi ještě musí prokázat. V Česku je klíčový přístup přes nějaké mobilní zařízení, jinak to nemá smysl. Mobilní web ještě není běžnou věcí, takže nezbytné by byly ti esemesky, nejlépe zdarma. A pro mě osobně jsou také důležité různé pluginy do blogovacích, komunitních apod. systémů.

Medhi

jilm [1]: už jsem zkusil změnit pár vět u prezentace ShoutBoardu a taky jsem udělal pokus - umístil jsem ho jako mikroblog na hlavní stránku BlueBoard.cz-

Zasílání zpráv z IM by možná šlo, umím si to představit z Jabberu, ale jak na to z ICQ? Nemám ponětí. A SMS zdarma? Kdo by to platil?

jilm

Medhi [2]: Trochu problémem je, že si na něj může napsat kdokoliv.
Kdo by to platil? Google třeba, stejně jako notifikace kalendáře. :-) Twitter má nějaké výhodné smluvy. Kdo ví, třeba by na to čeští operátoři také přistoupili, Atlas to s ICQ zkouší. Každopádně to je limitují faktor. A také příležitost pro lokální klon, Twitter zatím neexpanduje a žádné SMS zdarma v Česku mít dlouho nebude.

franci

I s tim ICQ by to melo jit, existuji knihovny. Kdysi davno jsem i delal prototyp brany mezi ICQ a nejakym chatem.

Medhi

jilm [3]: ShoutBoard jde právě zamknout pouze pro chráněná jména, to může být jenom jedno - autorovo. Proto o něm mluvím jako o mikroblogu.
franci [4]: Zkusím se poohlédnout.

Luboš

Já to nechápu. K čemu ten mikroblog má být? S klasickým blogem to vlastně nemá nic společnýho, koukal jsem na ten Twitter a příspěvek vypadá např. takto: ?????????????M??????

Nevím, možná nevidím do budoucna, ale připadá mi, že moc velký úspěch to mít nemůže. Taky mám pocit, že to je služba pro lidi, kteří spíš nechtějí psát - nebo neumějí. SMS napíše i devítiletý dítě, kdežto blog bude psát těžko.

Co se týče ShoutBoardu, asi by nebylo špatné umožnit to icq a podobně - tam se aspoň píše s diakritikou, narozdíl od SMS. Koukal jsem na blueboard a tam to vypadá dobře.

Nill

Myslím, že je to jen momentální humbuk kolem 100x recyklovaného nápadu. Další buzz word ze stáje web 2.0. Miliony lidí budou na netu žvatlat o tom, co právě dělají, stejně jako předtím na mnoha diskusních fórech a netových deníčcích. Přibyla jen další patforma na publikování textu s nulovou informační hodnotou…

jilm

Nill [7]: Proč nulovou? Neexistuje nikdo, o kom byste rád věděl, co zrovna přes den dělá?

Nill

Jilm: Radeji s dotycnym pokecam pres ICQ, nebo jeste lip osobne. Rekl bych, ze vetsina lidi si stejne tyhle netovy denicky bude psat anonymne, staci o tom rict 2 lidem a rychle se to roznese. Malokdo bude chtit intimnosti ze sveho zivota sdilet se sirokym okolim.

Jan Horna

Medhi [2]: Já být Vámi, tak si hlavně srovnám "ukecanost" úvodní stránky ShoutBoardu s interaktivitou a návodností úvodní stránky Twitteru. Pak bych na existujících skriptech ShoutBoardu postavil nový výhradně mikroblogovací web na česky znějící doméně a tlačil bych ho přes blogy, tradiční PR apod. Pomocí API bych se "napíchl" na české blogovací platformy, s pomocí widgetů bych zase cílil na uživatele eStránek a podobné. No a do půl roku rychle exitovat v náruči Seznamu, Centrumu nebo iDnesu :)

Medhi

Jan Horna [10]: Pěkný plán :) Nevím jestli to z článku tak vyznělo, ale nechci z ShoutBoardu dělat samostatný mikroblogovací systém. Pouze jsem objevil jeho možný potenciál a uvažuji, jak ho alespoň trochu využít. Ale s tou ukecaností máte pravdu, budu stručnější.

Jan Horna

Medhi [11]: Možná, že rozhodnutí nedělat z ShoutBoardu samostatný mikroblogovací systém jde proti Vašemu záměru využít potenciál této služby :) Můžete přece udělat paralelní systém s jinýmy HTML šablonami, přitom využijete již jednou vyvinutý engine. ShoutBoard můžete pochopitelně provozovat také. V takovém případě by mě dost zajímal vývoj - srovnání návštěvnosti takových paralelních systémů.

Nill

Jan Horna: Nejsem si jistej, jestli je tohle zrovna dobry byznys model - delat web s tim, ze pak stranky odprodam nekterymu z velkych hracu. Bublina muze mezitim splasknout :).

Michal Acler

Již brzy, přátelé, již brzy se dočkáte… :P

Jinak co se týče možnosti zasílat zprávy jinými kanály než je web - ICQ ani jiní klienti nejsou problém, napsat k tomu plugin je relativně jednoduché. Posílání přes sms se dá také vyřešit s nulovými náklady na straně provozovatele (pokud nepočítám náklady za mašinu, na které poběží aplikace, která bude sms zpracovávat, elektřinu apod.).

Každopádně úplně to dotovat (aby uživatel neměl žádné náklady při používání služby) je v našich podmínkách docela utopie (i když věřím, že je pár borců, co by to dokázali vyjednat). V tomhle mě docela překvapil ten Staropramen a to jejich Žiješ jen jednou, kde provozovatel platí sms chodící od přátel. Pokud by to začlo používat víc lidí / objevilo se to na nějakým exponovaným místě jako návod, jak posílat zdarma sms na všechny operátory, tak by to myslím brzo zavřeli, jelikož by se jejich rozpočet rozplynul jak pára nad hrncem. Dokud to používá nějakých pár desítek lidí (50?), tak tam není co řešit.

jilm

Proč by to musela být bublina? :-) Blogování také uspělo, Blogger koupil Google a asi nelituje. Ostatně Twitter je od stejného tvůrce, ale to je jen zajímavost.

Myslím, že jsi příliš skeptický. Může to být bubliny, ale také nemusí. Lidé chtějí vědět, co dělají lidé z jejich okolí a obecně lidé, kteří je nějak zajímají. Pro mne by třeba bylo zajímavé, co ten který den udělali moji kamarádi, ale i jaký den měl třeba Václav Havel. Tak fungují newsfeedy ve Facebooku, jako proud informací o aktivitě lidí z tvého okolí - jaké nové fotky nahráli, kolik jim vyšlo v cestovatelském IQ testu atd. Twitter k tomu dodává dvě věci. Neautomatické vzkazy napsaná samotnou sledovanou osobou. A možnost sledovat i lidi, se kterými nemám explicitně uzavřený vztah "přátelství".

Ano, asi to vyžaduje trochu exhibicionismu, ale je na každém, co tam budou dávat. Někdo může psát osobní věci, někdo jen velmi obecné a třeba jen komentované odkazy. Někdo bude psát o každé zastávce na WC, někdo ne. Téměř každý však má nějaké okolí, pro které je zajímavý a které si rádo přečte, co ten člověk právě kde dělá.

Osobní či ICQ rozhovor je něco úplně jiného. Uvidíte, že mikroblogy jen tak nepřejdou, zapadají do způsobu, jak lidé internet ke komunikaci používají.

leiz

Shoutboard je jako návštěvní kniha. Twitter je neco uplně jiného….

Nill

jilm: jo s tou bublinou tezko rict. Kazdopadne mi prijde zvlastni delat projekt s tim, ze se zaplati az ho prodam nekteremu z portalu (portal si muze udelat vlastni, koupit konkurenci, nekoupit vubec - ma jinou strategii ). Muze to byt jedna z vyhlidek, ale ten projekt by si mel na sebe vydelat sam, o to se pak bude dat prodat draz. Rekl bych, ze na mikroblogovani muze vydelat jen nektery z velkych hracu, tim ze bude tezit z propojeni mikroblogu s dalsimi jeho projekty.

Nill

nerikam, ze je to bublina, jen mi mikroblogovani neprijde zdaleka tak revolucni, jak se v soucasne dobre prezentuje.

Medhi

jilm [15]: Otázka je, jestli něco takového může vůbec začít fungovat v česku. Malý počet lidí mluvící česky je podle mě velkou překážkou pro rozvoj kteréhokoli komunitního projektu. Pokud se Internet ubírá tímto směrem, znamená to odumření malých internetových skupin odlišených třeba jazykem?

leiz [16]: Nevím, jestli jsi to všechno četl, ale ShoutBoard umí právě i základní funkci mikroblogu.. samozřejmě umí fungovat i jako návštěvní kniha.

Michal Acler

Nill [17]: ale Twitter nebyl delan se zamerem, ze bude prodan nejakemu velkemu hraci. Pokud me pamet neklame, Twitter byl soucasti Odea a Biz Stone se mu zacal venovat jako paralelnimu projektu. Pak ale svuj podil v Odeu prodal (nebo se mu prestal tak moc venovat, nevim) a rozjel naplno Twitter, jelikoz v nem videl vetsi perspektivu. Kazdopadne se netajil tim, ze nevi, jak to monetizovat a ze se bude radsi venovat jeho rozvoji a ze se business model nejak casem vyvrbi.

Osobne si myslim, ze je spousta zpusobu, jak to zaplatit, placenymi profily procinaje a tim prodejem nejakymu velkymu hraci do portfolia konce.

Nill

Michal Acler: no, par lidi tu naznacovalo, ze by se to takto mohlo zaplatit.

"Kazdopadne se netajil tim, ze nevi, jak to monetizovat a ze se bude radsi venovat jeho rozvoji a ze se business model nejak casem vyvrbi." Tak tohle mi prijde jako pomerne pekny popis dotcomove bubliny.

Porad mi unika k cemu je to mikroblogovani dobry, uz tak je clovek zahlcenej informacema ze vsech stran a jeste by mel cist, co mel kdo na snidani?? Jakej ma smysl sypat prachy do platformy na bezucelny plytvani casem (cas jsou penize, podotykam). Neni ani divu, ze je tak tezky najit byznys model. Ani zabavny mi to moc neprijde, mozna tak pro voyery.

Srovnal bych to s reality show, kdyz vtrhli na ceske obrazovky. Zezacatku pulka naroda hltala, jak tam ty lidi chodi, valej se a mluvi o nicem. Pak je to prestalo bavit - pochopitelne.

Michal Acler

Nill [21]: Toto neni pripad dotcomove bubliny, jelikoz jak jsem psal - on Twitter nevzniknul tak, ze si par lidi reklo, pojdme neco delat a vydelat na tom miliony. Myslim, ze i dnes vznika spousta projektu z cisteho nadsenectvi a jakmile se to vic rozjede a autori s tim zacnou mit nejaky vetsi naklady, je logicky dalsim krokem nejaka monetizace, aby se jim to vyplatilo.

Muzes si myslet, ze je to buzzword, ale ja skutecne ten rozdil mezi blogovanim a mikroblogovanim vidim. A to ze je to plytvani casem? A co neni? Kazdopadne proc by mel cist nekdo, co ma kdo na snidani - treba proto, ze ho to zajima. Kazdy ma nejake vzory, oblibence, nekoho, komu se chce priblizit, koho ma rad, ale proste nemuze s nim byt v takovem kontaktu, jak by chtel (at uz proto, ze ten clovek je daleko / ze ho nezna / …). A prave tady nastupuji mikroblogy. Mozna je tam pro tebe coby nezaujateho pozorovatele spousta balastu, ale jakmile tam mas pratele, ma to pro tebe jiny vyznam. Proste vis, co kdo dela, aniz bys mu musel psat a treba kdyz planujes nejakou akci, diky mikroblogu daneho cloveka vis, ze je ted nekde mimo a ze se nebude moci zucastnit. Moznosti je spousta a zakladnim predpokladem je ta sit pratel, protoze jinak to nema smysl. (ZijesJenJednou.cz vsadil na "znamy" osobnosti, ale ty tam pisou bullshity). Druhou rovinou je pak misto pro ciste osobni vylevy, coz ja vitam a vest kvuli tomu blog mi prijde zbytecny. A opet - pokud je tam balast, mas moznost to necist.

jilm

http://blogoscoped.com/archive/2007-10-09-n32.html

Tak vida, řeči o business plánu v podobě rychlého prodeje nebyly daleko. :-))

Nill

Michal Acler: ja ten rozdil taky vidim, rada blogu nabizi velmi kvalitni obsah, za ktery by se v tistene podobe platili nemale castky. Neco takoveho na mikroblogu nehrozi. Kdyz planuju nejakou akci, stejne vsechny obeslu, preci jen do hlavy nikomu nevidim, nevim jestli treba nezmeni nazor a i kdyby ne, tak pozvanka potesi. Opravdu nevidim zadny uzitek plynouci z mikroblogovani, naopak to musi byt neskutecny zrout casu, kdyz to cloveka pohlti. Moje byvala spoluzacka, byla vasnivou uzivatelkou HL, mela tam spoustu pratel, vidala se s nimi i mimo net, nakonec ji stalo hodne usili, aby se zavislosti na HL zbavila - proste ji nezbyval cas na ostatni veci. Myslim ze na internetu jsou daleko uzitecnejsi komunitni projekty, kde traveni casu neni jeho plytvanim.
Mimochodem, psanim o sve osobe a svych aktivitach se vyznacuji egoiste, je docela pravdepodobne, ze mikroblogy radove vic lidi pise, nez cte.

Nill

Michal Acler: ja ten rozdil taky vidim, rada blogu nabizi velmi kvalitni obsah, za ktery by se v tistene podobe platili nemale castky. Neco takoveho na mikroblogu nehrozi. Kdyz planuju nejakou akci, stejne vsechny obeslu, preci jen do hlavy nikomu nevidim, nevim jestli treba nezmeni nazor a i kdyby ne, tak pozvanka potesi. Opravdu nevidim zadny uzitek plynouci z mikroblogovani, naopak to musi byt neskutecny zrout casu, kdyz to cloveka pohlti. Moje byvala spoluzacka, byla vasnivou uzivatelkou HL, mela tam spoustu pratel, vidala se s nimi i mimo net, nakonec ji stalo hodne usili, aby se zavislosti na HL zbavila - proste ji nezbyval cas na ostatni veci. Myslim ze na internetu jsou daleko uzitecnejsi komunitni projekty, kde traveni casu neni jeho plytvanim.
Mimochodem, psanim o sve osobe a svych aktivitach se vyznacuji egoiste, je docela pravdepodobne, ze mikroblogy radove vic lidi pise, nez cte.

El Carlos

Ačkoliv jsem na VŠ pobýval kratší dobu, stihl jsem předmět zvaný Mikroekonomie

V učebnici o tloušťce cihly se člověk, kromě jiného, dozví také o tzv. "Inovačních vlnách a jak na nich surfovat"

Vesměs jde o to, že (chcete-li) móda udává směr a nejlíp na vlnách surfuje ten, který vytuší příchod vlny. V 90. letech to třeba bylo pár trafikantů, kteří začali prodávat hokejové a basketbalové kartičky. Vlna se pak strhla a u několika trafik v Praze stála fronta na kartičky.

Do doby než přijde někdo s nápadem, vlna jakoby neexistovala. Pokud bys dnes přišel se shoutboardem, patrně by slavil podstatně větší úspěch než tehdy.

Samozřejmě svůj podíl na tom má to, že málokoho napadlo shoutboard použít takto.

Nill

sorry, za ty 2 opakujici se prispevky, reloadnul jsem zapomenuty tab, mozna by tenhle bug stal za osetreni..

lupo

Já si myslím, že mikroblogování má velký potenciál - tedy alespoň, pokud se na něj kouká z perspektivy mobilního webu.

Před několika roky by si taky člověk řekl - taková loga do mobilu a vyzvánění, k čemu to je a proč za to platit? Přitom na tom vyrostlo několik firem. Poptávka po mobilním obsahu rapidně roste.

Další věc, se kterou se setkávám je to, že mnoho lidí nerozlišuje technologii a způsob jejího využití. Můžete vkládat příspěvky z webu i přes SMS. Můžete je psát i odebírat přes IM klienta. Ale zdaleka podstatnější je zajímavost autora nebo samotných příspěvků, protože až ta donutí člověka číst nebo psát mikroblog (rozuměj využít technologii).

Carl114

Mikroblogování se mi zdá blbost. Jinak pěknej článek. Je to pravda. Vždy, když něco, co děláme dostane jméno .. hned se o tom lépe mluví. Proto jsem to pojmenovaly.

Pavel

Dnes již mikroblogy používá velké procento uživatelů.


Archiv