rss

Měsíc s Operou

30. 11. 2005

loga prohlížečůMěsíc je dost dlouhá doba na to, aby na povrch vypluly i ty na první pohled skryté nedostatky. Právě přibližně před měsícem jsem psal článek o Opeře. Měl jsem jí asi týden a stěžoval jsem si jen na jednu věc. Auto complete prostě Opera neumí. Budiž, řekl jsem si a těšil se z kladů tohoto dobrého prohlížeče, mezi které patří hlavně rychlost (prohlížeč rychle nabíhá i načítá stránky).

Měsíc uběhl a už pošilhávám po starém dobrém Firefoxu. Navíc právě vyšla nová verze.

Pojďme tedy zpět k Opeře, co jí chybí a bez čeho se prostě nedokážu obejít?

Auto complete

Na prvním místě musím samozřejmě uvést onen auto complete. Funkce, kterou rozhodně nenahradíte zabudovaným předvyplňováním vašich osobních údajů. Na Internetu pracuji a historie dříve vyplněných dat do políček mi několikanásobně urychluje práci. Budu konkrétní:

  • denně zadávám přijaté peněžní částky do formuláře v našem systému pro hosting. Částky se často opakují, takže ve Firefoxu stačilo 2x poklepat na políčko a a vybrat jednu ze tří položek. Na notebooku rozhodně několikrát rychlejší než zadávat číslo bez numerické klávesnice. A bez přemýšlení. V Opeře smůla.
  • kolega obstarává domény a při zadávání kontaktu do formulářových polí by musel v Opeře opakovaně psát tytéž údaje, jako je email apod. Ve Firefoxu jen 2x klepne a je to tam.
  • věc, kterou používá snad každý, posílání sms z webu, třeba u Oskara. 2x poklepete a vyberete číslo. Pokud máte Operu, nechť si všechna čísla pamatujete.

Jsou to jen zlomky počtu případů, které se denně vyskytnou. Hlavně pokud web používáte ke své práci.

Historie navštívených adres

Někdo si na první pohled možná nevšimne, ale Firefox je inteligentní, takže vám v historii zobrazuje na prvním místě adresy, které navštěvujete nejčastěji. Je to logické. Opera ne, nevím jak to přesně dělá, ale asi to řadí podle toho co jste navštívili naposled. To nevím k čemu je dobré.

Navíc nějak brzy adresy zapomíná, lze totiž nastavit maximálně 500 zadaných adres. To vyčerpáte rychle. A omezení časové jako to má Firefox mi také připadá více k věci.

Další plus pro historii Firefoxu je zobrazení nadpisů stránek (title) u jednotlivých položek. Pokud zde nepoznáte co je to za stránku pouze z URL, z titulku to určitě poznáte. V Opeře vám nezbývá než hádat.

historie firefoxu

Ukládání loginů a hesel

operaTo je u obou prohlížečů podobné. Ve Firefoxu máte políčka na logovací stránce již předvyplněna a stačí kliknout na odeslání formuláře. V Opeře zase vidíte kolem políček žlutý rámeček, pak stačí jen stisknout CTRL + ENTER a jste zalogováni.

Ale. Opera si asi stránky, kde má nabídnout žlutý rámeček, pamatuje podle celé URL. To je docela špatné. Podívejme se třeba na PHPMyAdmin. Logovací stránka má jinou URL když tam přijdete a jinou URL, když jste odhlášeni třeba kvůli vypršení časového limitu. Pak už vám samozřejmě automatické zalogování není nabídnuto.

Takže

Opera má svoje nesporné plusy. Tento článek není proti Opeře a nechci ani vyvolávat hádky, který prohlížeč je lepší. Pouze jsem zmínil, co mi v Opeře nestačí. Opera je rychlá, má spoustu skvělých funkcí, ale dokud nebude umět to co Firefox, nemohu s ní pracovat. A že bych rád.


Komentáře

meca

I když jsem miliji operu stejně jako můj ranní tee, musím uznat, že zde uvedené vady mě vadí též… Plus bych ještě přidal chybějící reload všech rss kanálů…

A kéž by řadila ony navštivené adresy od naposledy navštivené, ona to (alespoň tady u mně) dělá podle abecedy, což je, jemně řečeno, úplně na nic…

Radim Smička

U Opery při ukládání hesla lze vybrat zda heslo vůbec ukládat, zda to platí pro celý server, nebo jen pro dané URL. Takže tahle nevýhoda asi padá.

Radek Hulán

"Ukládání loginů a hesel" - při uložení se dá zvolit zda je to pro celý server či pro stránku. Navíc Opera má pro jednu stránku klidně sadu hesel a loginů, což je velice užitečné pokud něco testuji v redakčním systému jako admin versus user.

"Historie navštívených adres" - Firefox nabízí jen ručně zadané adresy, kdežto Opera i ty navštívené, což je mnohem lépe. Navíc je řadí podle času popřípadě množství návštěv.

"Auto complete" - věci jako svůj email, telefonní číslo, atd., se dají nastavit v setupu Opery, a ona je poté nabízí k doplnění.

pepiino

Musím souhlasit, zmíněné věci jsou nepříjemné chybky. Co se týče loginů a hesel, problém se dá obejít zvolením "pro celý server" v dotazu při ukládání hesla. Ale není to přecejen uplně ono. Jinak doplňovaní hesel je ve spojení s myšoidním gestem jednou z nejsilnějších vlastností opery (alespoň pro mě). Firefox ( který mám taky moc rád!) se může se svým doplňováním zahrabat.

Béďa

Počet stránek v historii se dá nastavit (Nástroje-Nastavení-Pokročilé-Historie), dokonce zvlášť pro přímo zadané a navštívené.

Pořadí v historii leze také změnit, prímo nad historií je tlačítko Zobrazit a tam jsou možnosti podle
jména
adresy
poslední návštěvy
popularity

a to celé buď sestupně nebo vzestupně

DiGi

Firefox ma ukladani loginu/hesel podobny, ale minimalne 1.06 (asi i 1.07) nezvladala ulozit i nastaveni comboboxu. Jinak mi na Opere vadi napr celkova uzavrenost (GMail notifier do ni proste nedostanu ani omylem), stale jeste nema WYSIWYG editor, blokovani reklam je zoufale (slozite na instalaci), pro nekoho, kdo dela na ctyrech stanicich najednou je to opruz to vsude nastavovat. Vadi mi nemoznost nastavit, aby Opera otevrela adresu zadanou adresnim radku po stisku Enteru do nove zalozky.
Ve Firefoxu mi vadi to, ze v zakladni instalaci skoro nic neumi a je treba jej dost doplacavat, aby byl jaks taks pouzitelny. Je s tim ale prece jen min prace nez napr. s blokovanim reklam v Opere.

DiGi

Jeste jsem zapomnel minus u Opery - pokud mate web s heslovanym pristupem, tak si Opera ulozi heslo pro jednu stranku, nikoliv pro celou domenu. Takze kdyz pak lezete na ten web s jinou adresou (napr. obdrzenou v mailu) tak je po zadanem hesle…

Ronnie

"Firefox je inteligentní, takže vám v historii zobrazuje na prvním místě adresy, které navštěvujete nejčastěji"
V Opeře existuje ikona Top 10, příjemná náhrada za množství záložek.

Béďa

Počet stránek v historii se dá nastavit (Nástroje-Nastavení-Pokročilé-Historie), dokonce zvlášť pro přímo zadané a navštívené.

Pořadí v historii leze také změnit, prímo nad historií je tlačítko Zobrazit a tam jsou možnosti podle
jména
adresy
poslední návštěvy
popularity

a to celé buď sestupně nebo vzestupně

Béďa

Počet stránek v historii se dá nastavit (Nástroje-Nastavení-Pokročilé-Historie), dokonce zvlášť pro přímo zadané a navštívené.

Pořadí v historii leze také změnit, prímo nad historií je tlačítko Zobrazit a tam jsou možnosti podle
jména
adresy
poslední návštěvy
popularity

a to celé buď sestupně nebo vzestupně

Béďa

Omlouvám se za ty komentáře, nechal jsem si v Opeře otevřenej tab s touhle stránkou a nějak se to samo odeslalo za hodinu ještě dvakrát, další moucha mého i tak nejoblíbenějšího prohlížeče.

Medhi

Béďa [10]: Jasně, ale pro zadané je to max 500, jak jsem psal.

A to tlačítko zobrazit nemohu najít, můžeš to popsat detailněji?

Jinak díky za zajímavé komentáře, opět se ukázalo, že Opera má mnoho funkcí skrytých.

Radek Hulán [3]: Nevím, jestli jste článek četl, píšu tam, že tato funkce to rozhodně nahradit nemůže.

lukyn.v

DiGi: "Vadi mi nemoznost nastavit, aby Opera otevrela adresu zadanou adresnim radku po stisku Enteru do nove zalozky."

Nic nastavovat nemusíš. Stačí stisknou zároveň s Enterem klávesu Shift.

Bochi

Ad Radek Hulán [3]:

"Firefox nabízí jen ručně zadané adresy, kdežto Opera i ty navštívené" - to jednoduše není pravda, můj FF 1.0.6 nemá problémy ani s nabízením navštívených adres.

"věci jako svůj email, telefonní číslo, atd., se dají nastavit v setupu Opery, a ona je poté nabízí k doplnění." - To je poněkud uživatelsky nepohodlná metoda, pokud by měla být jedinou. Za lepší bych považoval kombinaci obojího.

Myslím, že je dobře, že tu jsou vedle sebe Operta i Firefox. Za prvé to stimuluje vývoj, za druhé každému vyhovuje něco jiného a je v pořádku, že si mohou uživatelé vybrat.

PS: Radku, nechápu, proč vaší cenzurou neprošel můj příspěvek ohledně O vs. FF na vašem blogu. Opravdu máte takové problémy s akceptováním a tolerováním odlišných názorů jiných lidí? Já vím, když se neklaním tomu, co vy osobně nekriticky považujete za dokonalé (zde Opera), jsem socka a součást davu, která nemá právo na názor, že?

Jakub Vrána

Opera také nesedla. Navíc jsem ani nenašel žádnou killer vlastnost, kvůli které bych měl důvod ji používat.

Frettie

ze stejnych duvodu … a navic kvuli tomu, ze jsem zvykly na ctrl+t jsem zustal u Firefoxu :)

Martin Picek

Říkal jsem to na svém weblogu, říkal jsem to na weblogu Jakuba Vrány, říkám to všude.

Není to o tom, co je lepší: je to pouze o sympatiích k prohlížeči…

DiGi

lukyn.v [13]:
Ale ja jsem psal, aby to otevrela po stisku klavesy ENTER. Zadny Shift+Enter nebo Ctrl+Shift+Enter (co by bylo idealni chovani). Chova se tak Avant, MyIE, da se to tak naucit i Firerox, jen Opera si proste porad stavi hlavu. Idea - mam otevrene nejake stranky, a NIKDY mi je nic nepreplacne. Otevreni URL ze systemu, otevreni bookmarku (tohle ma pro zmenu hloupe Firefox, kde je nutne mackat na bookmarcich prostredni mysi - fakt dost hloupe chovani), zadani URL atd… V Opere si muzes nadefinovat klavesy ke kdejake ptakovine, ale tohle chovani tam proste nejde zmenit.

ntradek

Pokud vám tak chybí autocomplete tak zkuste používat poznámky. Není to sice tak komfortní jako když si to prohlížeč pamatuje sám, ale dá se to používat:

  1. Při vyplnění loginu/hesla dám kopírovat do poznámek
  2. Při dalším vyplnění - pravé tlačítko myši/Vložit poznámku

Při otevřeném panelu Poznámky to jde i přetahovat.
Mě osobně tato vlastnost nechybí, ale uznávám, že ji Opera nemá.

Jozef Izso

DiGi [18]: > tohle ma pro zmenu hloupe Firefox, kde je nutne mackat na bookmarcich prostredni mysi - fakt dost hloupe chovani

Pre bežných užívateľov to však je dobré chovanie, pretože všetky kliknutia kolečkom myši vo Firefoxe (linky na stránke, bookmarky, Homepage/Back/Forward tlačidlá) spôsobia otvorenie stránky do novej záložky. Mohlo by to však byť konfigurovateľné…

Béďa

Medhi [12]: Možná to tlačítko Zobrazit není ve starších verzích (mam 9.0 TP), nepamatuju se. Já ho mám nad historií nad rádkem pro rychlé vyhledávání mezi tlačítky Otevřít a Smazat

Helenka

Frettie [16]:
děěěěěsný problém si klávesovou zkratku změnit :-D
zvládl to i můj ff odkojený kolega :-)
sám si nastavil, změnil skin a spoustu drobnůstek a je spokojený.
Medhi [12]:
jaké skryté? když si někdo nechá puštěný automatický reload, tak i tak to může dopadnout
Béďa [9]:
tohle je prosím kde? můžeš prosím napsat přesnou cestu? nevidím ani v opeře 9!

DeMarco

Když jsme u rychlosti Opery, zkuste využívat její čtečku RSS kanálů, po překročení určitého množství sledovaných kanálů nebo objemu nových článků se zpomalí tak že i Mozila v plenkách byla rychlejší! ;) U Firefoxu používám rozšíření Sage a nemá to chybu. Sage má vychytávky o kterých se Opeře může jen zdát, jedna za všechny export/import do OPML sledování oblíbených kanálů na více strojích je dokonale jednoduché a to nemluvím o sdílení na netu! Další specialitkou je funkce Nástroje/Informace o stránce mrkněte a zjistíte sami k čemu je to dobré! Výhod by se dalo popsat! Prostě Opera mi nesedla. Když jsme u toho, nejsem nekritický fanatik i s Firefoxem jsem měl jeden zapeklitý problém! Nic co by se nevyřešilo za pomoci fóra na http://czilla.cz

myf

Také jsem se potkl s Operou a tohle z toho vylezlo. Nějak mi připadá, že ten prohlížeč sveřepě odolává značné části pokusů o své přizpůsobení ?

Béďa

Helenka [22]: Přišel jsem na to, že to inkriminované tlačítko je součástí [webdeweloper toolbaru] (http://nontroppo.org/wiki/WebDevToolbar)

rha

no skousel sem to ze vsech stran a stejne mozilla rulez ;)

Uzovkar

Chtěl bych připojit dva své postřehy, používal jsem Firefox, Operu a Avant Browser což je nadstavba pro IE. Jako dva hlavní nedostatky Opery, s níž jsem jinak vcelku spokojen spatřuji špatné kódování některých stránek a zcela nevyhovující způsob jejich ukládání na disk. Vím že kódování se dá pro jednotlivé stránky přepnout, ale koho by bavilo při zběžném procházení stále přepínat. Co se týče ukládání stránek, to je nešvar, jenž výrobci slibují odstranit ve verzi 9. Zatím ale je fakt, že Opera není schopna vytvořit odkaz na stránku a obsah stránky pak v jedné složce jako to dělá IE. Pri uložení více stránek do jednoho adresáře tak vznikne nepřehledný guláš.

Vojtěch Vrbka

Mam pocit že většina z těchto vad se dá opravit. Automatické doplňování rozhodně, viděl jsem to na OperaČesky

Martin

Adres se dá v Opeře nastavit i více než 500, stačí stisknout Ctrl+F12 > Pokročilé volby > Historie a cache. Pak ale logicky trvá déle jejich načtení. Opera je také velice dobrá v možnostech ovládání klávesnicí (Firefox je trošku težkopádný). Jinak pěkný článek.


Archiv