rss

Domény .cz už jsou za pár šupů

2. 10. 2007

Hosting BlueBoard.czPamatuju si, kdy registrace české domény stála asi 1600 Kč. Prodlužovací poplatek polovičku. Když byly stránky na doméně s příponou .cz, tak to většinou znamenalo, že jde o větší firmu nebo projekt, se kterým to autor už myslel vážně. Doména .cz měla prostě váhu.

Pak to šlo ráz na ráz - tisíc - šestsetpade - do nedávna asi 520 Kč.

1. října 2007 nastal další, podle mě velký zlom. Úplně od základů se změnila správa domén u registrátorů a to přineslo i další snížení ceny. Je to proto, že nový způsob správy je jednodušší a více strojový, takže se ušetřily prostředky a zdroje.

Snížení ceny je celoplošné, proto cenu snížila i většina hostingů. No možná jsou i takové, které si nechají nějakou prodlevu.. znáte to (já to neznám).

My jsme díky výborné spolupráci s naším registrátorem (domena.cz) dostali velmi slušnou cenu. Až jsme se divili, když jsme ji porovnávali s konkurenčními hostingy.

No, a dnes si můžete doménu .cz pořídit za 260 Kč i s DPH. Na jednu stranu lze namítnout, že taková cena pověsti domény nepomůže - už nelze na doméně .cz očekávat kvalitní věci a lidi za tím stojící, jako tomu bylo dříve. Ale čert to asi vem, to by dneska už stejně nefungovalo ne?

Nízká cena řekl bych otvírá internetová vrata o dalších několik úhlových stupňů a do nich se začínají hrnout noví lidé. Doufejte se mnou, že přinesou spoustu nových nápadů.


Komentáře

Martin Světlík

Není to ale zase škoda, že .cz doména už není tak prestižní jako dříve? Tímto se kompletně odbourala bariéra mezi národní a generickou doménou, tyto domény jsou prakticky ve stejné cenové relaci. Takže si .cz doménu bude moct pořídit opravdu každý. Beru to tak trošku jako minus :-) 520 Kč byla ideální částka na to, aby se člověk mohl rozhodnout zda ten projekt za to stojí.

El Carlos

Taky si myslím, že .CZ tím možná trochu utrpěla. Sám jsem si registroval doménu .CZ právě v době, kdy mě roční platba vyšla na 1.800 Kč. Můžu potvrdit, že jsem si tehdy setsakramentsky rozmyslel, jestli do toho jít nebo ne.

Dnes za podobnou cenu u tebe zaregistruju 7 domén a šest z nich klidně může plnit funkci dohazovače s hostingem 1MB zdarma

Finwe

Taky si myslím, že nízká cena domén nahraje všemožným spekulantům a jiným doménovým živlům. Nicméně komu (kdo vlastní .cz doménu) by se takové snížení ceny nelíbilo? :)

Jakub

Je to jednoznačně správně, že klesly ceny domén .cz.

A že se zvyšuje konkurence a snižuje prestiž?
Nesmysl.
Vždyť jde přeci o obsah, né o doménu.

Dotaz na El Carlos:
"Dnes za podobnou cenu u tebe zaregistruju 7 domén a šest z nich klidně může plnit funkci dohazovače s hostingem 1MB zdarma"
-> tomu nerozumím. Co na ty stránky umístíte? Nějaký zajímavý obsah?

El Carlos

Jakub [4]: To je vcelku jedno, co na nich bude.

Příklad: Budu prodejce aut a tak si koupím doménu s názvem firmy Firma.cz, ale pak mi zbyde na domény, které třeba někdo vyťuká přímo jako Prodejaut.cz, auto.cz, autosalon.cz a všechny povedou na tu základní.

El Carlos

Jakub [4]: mimochodem, naše firma prodává krom jiného taky pultový mrazící boxy a schválně se můžeš podívat co se dá udělat za lehkou prezentaci do 1MB na http://www.mrazici-boxy.cz


Archiv