rss

Auto complete v Opeře

2. 11. 2005

opera logo Nejdříve jsem chtěl napsat pochvalný spot pro Operu a vytknout pár věcí, které mi tam ještě chybí. Než jsem ale článeček sepsal dohromady, zjistil jsem, že Opera ty (skoro) všechny vytoužené funkce má. Byly to hlavně:

  • znovuotevření zavřené záložky (na to je ta popelnička vpravo :)
  • elegantní vyhledávání jako ve Firefoxu

Skvělé je, že si v Opeře můžete nastavit skoro vše, takže vyhledávání lze opravdu udělat jako ve Firefoxu. Vyhledávací políčko jsem si umístil vpravo k adresnímu řádku a dostanu se do něj pomocí Ctrl + F.

Jedna docela důležitá věc ale pořád chybí. Je to automatické doplňování textových polí ve formulářích. Znáte to třeba z SMS bran, kde napíšete tel. číslo a když se tam za čas vrátíte, stačí (třeba ve Firefoxu) dvakrát poklepat na toto políčko a už máte historii všech čísel, která jste zadali. Neocenitelná funkce.

Prohledal jsem fórum na Opera Community a zjistil jsem, že nejsem jediný, komu tato funkce v Opeře chybí. Dokonce byl napsán uživatelský javascript (tools -> preferences -> advanced -> content -> javascript options). Ten vám tuto funkci částečně nahradí. Částečně znamená, že se chová trochu podivně. Například, že se aktivuje i když píšete do políčka zatím originální text (který jste tam předtím ještě nezadávali).

Doufám, že vývojáři tuto funkci doplní co nejdříve.


Komentáře

dgx

Buď pesimista. Tato funkce mi chybí šíleně a sliby vývojářů, že ji doplní, pocházejí ještě od verze 6! Pak už přestali i slibovat…

Jinak mě chybí ještě některé funkce z Google Toolbaru, třeba hledat na 'tomto' site, o úroveň víš apod. Možná je Opera, jen jsem je nenašel

ps. je tu problém se stripslashes, zkus si zadat komentář obsahující uvozovky a zobrazit náhled. Dále po tlačítku Zobrazit náhled a poté Přídat komentář (to spodní) se komentář ztratí.

tark

Na znovuotevření se dá použít i ctrl+z :)

Radim Smička

To automatické doplňování trochu chybí. Pokud se ale vyplní v nastavení /wand kontaktní údaje tak se doplňují alespoň ty. Což stačí tak v 95 procentech případů (jsou tam i tři neoznačené položky do kterých píšu nejpoužívanější tel čísla).

Michal Horák

To automatické doplňování textových polí ve formulářích tam opravdu chybí, člověk si na to zvykne u konkurence a pak se mu nechce přejít. Snad i proto jsem zastáncem Firefoxu

Medhi

dgx (#1): Díky, opraveno.

Jinak kdyby chtěl třeba někdo doladit ten skriptík, nebylo by to tak špatné řešení.

Alex

Ani jsem si nevšiml, resp. nepostrádal to… No, je pravda, že někdy bych to ocenil, ale dost často mě štvalo, když jsem začal psát do vyhledávání a všichni co mi seděli za zády viděli co všechno jsem už vyzkoušel za hesla. :)

Petr Stříbný

Podle mě je nejlepší používat libovolná písmenka pro hledání v adresním řádku. "g hledany vyraz" bude hledat na googlu atp.. do adresního řádku přes F2 či F8.

kali

Radim Smička (#3): souhlasim, že wand obsahově většinou bohatě stačí. Jediný rozdil je v tom, že ve FF stačí na textové pole poklepat myší, zatímco v Opeře se musí napsat aspoň první písmeno - to je nepříjemný, protože už člověk musí hledat klávesnici, mít volné ruce a pod.
Osobně radši používám FF.

Vojtěch Vrbka

Snad se ho dočkáme v nové verzi

Iron_Storm

Opera je úžasná, tato malá vada na kráse jde zčásti nahradit hůlkou, zbytek často doplňovaných údajů napsat do personal info a on je používá na doplnění..
>http://userjs.o...er/enhancements/ ops tento userjs dělá zřejme to samé jako ten, který je zmiňovaný ve článku, až na to jsem zatím nezpozoroval že by fungoval divně :-) ukládá do cookies a je elegnantně proveden


Archiv